„Napisz ze mną dzienniczek/pamiętniczek”

to kurs, dzięki któremu wprowadzisz siebie i swoje dziecko w nawyk pisania dzienniczka wydarzeń, pamiętnika z dni codziennych.

Dla kogo ta aktywność jest polecana?

Dla wszystkich, którzy chcą zachować wspomnienia, ukoić i nazwać emocje oraz rozwijać umiejętność przekazywania tego W JĘZYKU POLSKIM – czyli mówienia!

Po co/ dlaczego macie pisać taki dzienniczek?

Pisanie pamiętników jest formą bardzo skutecznego działania, kiedy chcemy wspomóc dziecko (lub dorosłego) w umiejętności nazywania emocji, wszystkiego co przeżywa, co jest ważne. Ważne jest to, że możemy opisywać interakcje, czyli też nazywać co się działo pomiędzy dzieckiem a innym człowiekiem. Osiągamy to poprzez charakterystyczny zapis dialogów/rozmowy w komiksowych dymkach. Ta umiejętność uspokaja, uczy zachowań społecznych, daje narzędzie (język) w codziennych sytuacjach komunikacyjnych. Wspomaga więc język u każdego dziecka, a szczególnie przydatna będzie u dzieci dwujęzycznych, wielojęzycznych, dzieci emigrantów, dzieci z jakimikolwiek potrzebami wsparcia komunikacji językowej.

Dzięki prowadzeniu dzienniczka:

Można liczyć na wsparcie, wręcz naukę języków, które ma opanować dziecko.

Można przygotować się do wydarzeń, które mają nastąpić, uczyć postrzegania czasu: (rozumienia związków przyczynowo -skutkowych)

Pisanie dzienniczka umożliwia wielokrotne powtarzanie wyrażeń, zwrotów, słów.

Wprowadza wzorce zachowań językowych w sytuacjach życia codziennego, ważnych lub istotnych z jakiegoś powodu (zwroty grzecznościowe, zrytualizowane).

Można wprowadzać struktury gramatyczne w języku komunikacji, wspomagać programowanie języka, wprowadzać język drugi lub wzmacniać mniejszościowy – uczyć języka, uczyć mówić!!

Wpisy w dzienniczku nazywają i zapisują emocje, zachowują wspomnienia a to daje dziecku materiał ułatwiający opowiadanie  o przeżyciach innym osobom (dziadkom, znajomym).

Taki pamiętnik/album można pokazać, pochwalić się/podzielić się swoimi przeżyciami.

Jak?

Przerabiając ze mną kurs zostaniesz poprowadzony za rękę, krok po kroku.

Będziesz przygotowywał z dzieckiem dzienniczek według moich wskazówek. Dzięki temu nie zabraknie Wam pomysłów oraz Ty, jako rodzic (lub opiekun) wykorzystasz też wiedzę i poprowadzisz dzienniczek tak, by rozwinąć język dziecka! 

Otrzymasz dostęp do filmowych prezentacji o dzienniczku, gdzie opowiem Ci ze szczegółami, jak może wyglądać dzienniczek, w czym może pomóc ta technika, jak prowadzić zapisy w dzienniczku, co się może przydać, co zrobić, by to zajęcie było interesujące dla dziecka.

Otrzymasz kilka krótszych filmików, w których będę podsyłać Ci pomysły na kolejny tydzień wraz z dwoma kartami przygotowanymi na gotowo, do wypełnienia i wklejenia. 

Przykładowe dzienniczki

Co zawiera kurs:

Zacznij już teraz!

Masz pytania? Napisz do mnie!